Se împlinesc în curând 4 ani de când s-a început slujirea în limba română la Trier. Sporadic au mai fost încercări și înainte, dar de la 22 decembrie 2012 prezența preotului român a devenit constantă iar această scurtă rugăciune scrisă de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Serafim pe prima pagină a Sfintei Evanghelii o putem considera adevărata hotărâre de înființare a Parohiei Ortodoxe Trier.

De la acest moment, o sâmbătă a fiecărei luni, românii ortodocși din Trier și împrejurimi au putut să se adune și să roage, să se spovedească și să se împărtășească cu Trupul și Sângele Domnului Hristos, dar și cu mângâietoarea glăsuire românească, deopotrivă. 

Timp de doi ani părintele paroh  Mircea Deac de la Koblenz a slujit cu mari eforturi întrucât locuia la peste 300 de kilometri de Trier. A fost ajutat însă de părintele  Constantin Papuc de la Saarbrücke n cel care înțelegând greutatea unei asemenea lucrări, i-a propus să slujească alternativ: câte o lună fiecare. S-a slujit de la început în capela Sfântul Atanasie de la Dom unde ne aflăm și astăzi. 

De la începutul anului 2015 am sosit și eu, preotul Mircea-Eugen Moldovan, la Parohia Koblenz pentru a-l sprijini în slujire în Landul Rheinland-Pfalz pe părintele Mircea Deac care mai pusese bazele din anul 2014 la încă două filii: Mehren și Kirn. Pe aproape tot parcursul anului 2015 am slujit alternativ la Koblenz, Trier, Mehren și Kirn dar mai mult decât atât, slujirea s-a mutat în ziua de duminică.

Așadar din ianuarie am slujit o duminică lunar la Trier până în august 2015, când am început slujirea de două ori pe lună ca urmarea a numărului tot mai mare de români care s-au strâns alături de noi. De la 1 iunie 2016 filia Trier a devenit, prin decizia Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Serafim, Parohie, iar de atunci prinde tot mai mult contur, mai ales că din septembrie 2016 în fiecare duminică Slujim Sfânta Liturghie la Trier.

La fel de importante sunt și întâlnirile de după slujire, când luăm o gustare împreună și ne împărtășim din bucuria de a fi acasă. Tocmai de aceea e necesară experiența parohială aici unde suntem atât de împrăștiați geografic pentru că prin roadele comuniunii noastre descoperim că fără semenul nostru, alături de care îngenunchem, plângem sau ne bucurăm și lipsiți de lucrarea sfințitoare a lui Dumnezeu în viața noastră, suntem infinit mai săraci, mai singuri și mai triști.

 

Preot Paroh, Mircea-Eugen Moldovan

 

Biserica Ortodoxă Romănă Trier:
Propstei 2, 54296 Trier

Preot paroh: iconom Mircea-Eugen Moldovan
Mobil:{+49} (0) 176 / 43407282
Email: bisericaortodoxatrier@gmail.com